Патріотичне виховання учнів

ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ УЧНІВ  У ПОЗАУРОЧНІЙ ВИХОВНІЙ РОБОТІ


Hаціональне виховання – це виховання особистості на основі системи
ідеалів, традицій, звичаїв, переконань, створених народом і спрямованих
формувати ціннісні орієнтації молодих поколінь у дусі розвитку
матеріальної й духовної культури української нації. Воно забезпечує
духовну єдність, наступність і спадкоємність поколінь минулих, сучасних
і майбутніх. Суттєво, що в процесі національного виховання формується
національна самосвідомість, яка сприяє усвідомленню індивідом
самоідентифікації зі своєю нацією, утвердженню самоцінності історичної
пам'яті, вибудові на її засадах відповідної аксіологічної системи, що, у
свою чергу, є життєво необхідною передумовою повноцінної самореалізації
особистості. У цьому випадку особистість чітко усвідомлює себе
представником своєї нації, носієм національної культури. Таким чином,
говорячи про виховання національної самосвідомості особистості, у першу
чергу, потрібно мати на увазі виховання в неї національно-патріотичних
почуттів та усвідомлення себе як представника своєї нації, носія її
культури, репрезентанта її історії.

Основою сучасного виховного процесу є людина як найвища цінність.
Головною тенденцією виховання стає формування системи ціннісного
ставлення особистості до суспільного і духовного довкілля та самої себе.
Набирає сили тенденція гармонійного поєднання інтересів учасників
виховного процесу: вихованця, котрий прагне до вільного саморозвитку і
збереження своєї індивідуальності; суспільства , зусилля якого
спрямовані на моральний саморозвиток особистості; держави, зацікавленої
у тому, щоб діти зростали громадянами – патріотами, здатними забезпечити
країні гідне місце у цивілізаційному світі.

Нормативно - правовим забезпеченням виховного процесу у школі є :
Декларація прав дитини, Конвенція про права дитини, Закон України „Про
освіту”, Закон України „Про загальну середню освіту”, Державна
національна програма „Освіта” (Україна ХХІ століття), Концепція
виховання дітей та молоді в національній системі освіти.

Необхідною умовою підвищення ефективності патріотичного виховання
учнів є залучення їх до підготовки та проведення позакласних виховних
заходів, спрямованих на формування патріотичних якостей, самоосвіту і
самовиховання. Важливе місце у патріотичному вихованні займає участь
учнів у масових заходах патріотичного змісту. Важливість значення
масових заходів у тому, що вони охоплюють переважну більшість учнів,
мають емоційний взаємовплив. Найбільш поширені масові заходи з тематики
патріотичного виховання учнів – це відзначення державних та релігійних
свят, знаменних подій у житті школи і села, проведення читацьких
конференцій, тематичних вечорів, вечорів запитань і відповідей, тижнів з
різних навчальних предметів, зустрічей з видатними людьми, конкурсів,
олімпіад, фестивалів, виставок тощо.
Протягом  цього навчального року проводилися години спілкування : « Я , родина і Україна» , «Державні символи України» , « За що шанують українців?», « Вічна слава героям! Ми низько вклоняємось їм» ,  бесіди «Життя– це любов» , « Людяність перш за все» , « Дерево міцне корінням , а людина родом» , брали участь у операції « Милосердя» , участь у святковому концерті , присвяченому Дню Перемоги з інсценізованою піснею « А мати журавлика жде…» , участь у мітингу , присвяченому Дню Перемоги , вітали з цим святом учасників Великої Вітчизняної війни , а також учасників АТО, участь у військово – патріотичній грі «Зірниця» , проводили зустріч із учасником АТО Ковальчуко Денисом , участь у мітингу , присвяченому Дню народження Т .Шевченка . Також як класний керівник усю проведену роботу висвітлюю на сторінках районної газети «Народна трибуна». Сподіваюся , що проведені заходи сприятимуть вихованню високого патріотизму в учнів .


Тема . «Від проголошення Незалежності до нової України».
Мета: розширити знання учнів про рідну державу ; розвивати прагнення бути свідомими громадянами  України та її патріотами ; формувати переконання в нетлінності духовних скарбів народу, повагу до символів України, своїх батьків; спонукати учнів до усвідомлення ними необхідності бути корисними своїй державі, почуття національної гордості та патріотизму.
Обладнання: мультимедійні засоби, плакат « Україна, якою пишаюсь»,
 « Серце надії» , епіграф.
                                                           Всім серцем любіть Україну свою,
                                                           І вічні ми будемо з нею.
                                                                                           (В. Сосюра).
Свою Україну любіть,
За неї Господа моліть
(Т. Шевченко).


                                               Перебіг уроку 
Організаційний етап
Учні розташовуються в класній кімнаті.  Звучить « Пісня  про Україну»
Мотивація навчально-виховної діяльності учнів. Оголошення теми уроку.
Учитель: Доброго дня!
Сьогодні свято завітало в школу,
Бо перше вересня, і пролунав дзвінок.
Змужнілі, сонцем зласкані улітку,
Ми розпочнемо Перший наш урок «Від проголошення Незалежності до нової України».
Наш Перший урок пропоную розпочати такими рядками про Україну.
                                 Моя Україна
Учень(Ворошилова Т.)
 На світі багато чудових країн,
Мені наймиліша, найкраща країна,
Яка піднялася, мов Фенікс, з руїн,
Безсмертна моя Україна.
Ти з давніх віків непокірна була
 І волю свою боронила невпинно.
Нарешті збулося – її здобула
 Звитяжна моя Україна.
На землях твоїх неозорих степів
 Живе працьовита і чесна родина,
Хвилюється колосом стиглих хлібів
 Моя золота Україна.
Учень ( Прус Т.)
В садах і дібровах в вечірні часи 
Чарує нас пісня дзвінка солов’їна,
І чути співочі дівчат голоси, –
 Пісенна моя Україна.
Тепер ще не легко живеться тобі,
Є в тому, мабуть, особлива причина.
Та все подолає в тяжкій боротьбі
 Незламна моя Україна.
Квітуй, мов калина, над плесами вод,
Будь в дружбі і праці міцна та єдина.
Хай буде щасливим твій вільний народ,
Прекрасна моя Україно!
Учитель. Україна… Золота, чарівна сторона. « Земля, рясно уквітчана, зеленню закосичена…». Вдумайтеся, діти, скільки глибини в цьому мелодійному слові… Це золото полів, бездонна синь зачарованих небес, тихі плеса річок, сині очі озер та ставків. Це безмежні ліси, зелені долини та луки, Карпатські вершини і синя даль Дніпра, Донецькі простори і зоряний Південь, Полісся, Крим, білі українські хати і велич міських краєвидів. Усе це – наша Україна. 
                              Демонстрування відео  «Україно »С.К.А.Й.
Учень.  (Заєць О.) 
                              Свята, пречиста, біло пінна,
                              В піснях, що линуть до небес,
                              Цвіте садами Україна,
                              І вольна воля воскреса.
                              О рідна земле, наша мати,
                              Пребудь святинею віків.
                              Садок вишневий коло хати
                              В плачах і співах солов'їв.
         Учень.        Гей рідний краю, Україно,
 (Гирченко С.)  Про новий день твій вічний спів.
                            Дзвени піснями солов’їно
                            У сонячнім вінку садів.
                             І от сьогодні , слава Богу,
                            Душею вже воскреслі ми.
                            Виходим на святу дорогу,
                            Щоб бути вільними людьми.
                           На те з нас кожен і людина,
                           Щоб у житті правдиво йшов,
                          Щоб зігрівали триєдина –
                          Надія, Віра і Любов!
Учень (Абрамов Є.)
Горнусь до тебе, Україно,
Як син до матері горнусь.
За тебе, рідна і єдина,
Щодня я Богові молюсь.
Учитель.
А що для вас Україна? Які слова спадають вам на думку, коли ви промовляєте це слово?
Учні пишуть на стікерах свої відповіді й оформляють «асоціативний кущ».
 Учитель.
Діти , а які ви знаєте легенди про Україну?
Учень.(Гавриловець О.)
Легенда про Україну
Давня легенда розповідає , що на світанку нашої землі Бог оглядав творіння своїх рук і , натомившись , вирішив перепочити. Земля, де опускався Бог із ангелами, була вельми багатою на сонце, звірів і пташок. А найбільше сподобалися Богові люди того краю. До якої хати не заходили він зі своїми супутниками, усюди їх зустрічали хлібом – сіллю. Так сподобалася Богові місцина, що він став часто сюди навідуватися зі словами : «Рушаймо у край!». Кажуть, відтоді й пішла  назва нашої держави – Україна.
Україна у віршах
Учитель. Кожен вкладає у поняття «Батьківщина», «рідний край», щось своє, особисте. Любов Забашта, відома українська поетеса, усвідомлює це так.
1-й читець (Хоменко Н.)
Є щось святе в словах «мій рідний край».
Для мене – це матусі пісня ніжна,
І рідний сад, від квіту білосніжний,
І той калиновий у тихім лузі гай.
Для мене – це твої стежки й мої,
В містах і селах стоптані любовно,
Й пісень людські прозорі ручаї, -
Усе, що серцю рідне невимовно.
Його історія… В ній стільки гіркоти!
І тим рідніш мені ти, краю рідний,
Що вже назад поломані мости,
І день встає, як райдуга, погідний.
2-й читець ( учениця,вбрана в український одяг) (Палій Д.)
Я- Україна, я – страдниця-мати,
Яка споконвіку була у ярмі.
Турецькім, російськім…
Та всіх не назвати,
Бо зайди є різні, муки – одні.
Не тільки чужинці мене муштрували,
Були і свої в нас жорстокі тирани.
Вони видавали укази й закони, 
Тому і загинуло всіх нас мільйони.
Немов маля,що в муках народилось, 
У долі, радості і різних неладах, - 
Так я з неволі відродилась
І намагаюся стояти на ногах.
Ще зовсім молода і непокірна,
А на чолі блакитно - жовтий стяг,
Прошу мені служити вірно,
Нехай Господь благословить мій шлях.
Гра « Кола по воді»
Необхідно придумати означення до слова «Україна», що починалися б буквами –
 У, К,Р,А,Ї,Н,А.
Інформаційні повідомлення
Символи країни
Учитель. Кожна країна світу обов’язково має свої символи. Кольори український символів – це кольори природи , яку завжди любили українці : золотий степ, синє небо, синє море, річки з жовтим очеретом і рудими скелями. Чисте небо України – символ миру, а пшеничне поле – символ достатку.
   Національним гімном України стала пісня Михайла Вербицького на слова Михайла Чубинського «Ще не вмерла України».
- Крім офіційних державних символів Україна має ще й народні. Які? (Відповіді дітей.)
Учень.(Жунько В.) Хліб і рушник – одвічні людські символи. Хліб – сіль на вишитому рушнику були ознакою гостинності українського народу. Хліб на столі… Хай завжди він буде в хаті, прикрашений вишитим рушником. А найпершою молитвою нашою хай буде хвала хлібові, прохання,щоб він не зачерствів, бо,як мовить народ, коли черствіє хліб, то черствіють і душі…
Героям Небесної Сотні
Учитель. Свідомість українців постійно змінюється. Плинуть роки, народжуються нові покоління. Кожне наступне дивиться на минуле очима свого часу. Майдан та Революція Гідності вразили не тільки Україну, але й увесь світ. Зігріта палкими серцями мільйонів українців з усіх регіонів,незалежна демократична Україна продемонструвала Європі й усьому світові, що українці – міцна духом волелюбна нація, яка навчилася поважати себе та зуміла відстояти свій демократичний вибір. Це рік єднання, пробудження та консолідації українського народу. Майдан став центром революції, місцем правди і свободи, площею добра, тепла, дружби, любові, братерства та гідності. Наші серця стали частиною могутнього серця. Наші голоси – нотами потужного гімну волі. У пам’яті людей – назавжди молоді патріоти нашої держави. Невідомий автор, мабуть, очевидець тих страшних подій, присвятив тим , хто загинув на Майдані, поезію.
Учень.(Гаюха Б.) 
Як журавлі, що ринули у небо,
Покинувши цей грішний світ,
Лишили по собі кривавий
Та героїчний слід…
Вони не думали про щастя чи добро.
Вони ішли… Ішли назустріч смерті,
І страху зовсім не було.
Небесна Сотня – герої незборені,
Найкращі,найвідважніші сини,
Яскравим сяйвом в небі засвітились,
Щоб інші мріяли, любили і жили.
Демонстрація відео «Земле моя рідна , Україно» Тетяна Навроцька . Хвилина мовчання. (Вшанувати загиблих).
Вправа « Серце надії»
Учитель. Ми – українці! Це звучить гордо. Нам пощастило народитися на мальовничій, щедрій і багатій землі. Якою ви бачите нашу країну в майбутньому? Напишіть від щирого серця свої побажання, сподівання щодо рідної країни.
Свої побажання на стікерах учні наклеюють на «Серце надії».
Вправа «Віночок поезій»
1-й учень(Чебан В.)
Улюблена Богом перлина
Для всіх українців одна –
Козацька моя Україна, 
Хлібів золотих сторона.
2-й учень(Михайліцький М.)
Україно,моя Україно,
Присягають тобі знов і знов.
Україно, моя Україно,
Моя віра, надія й любов.
3-й учень ( Богач О.)
Негодами лютими бита,
Віками ти йшла до мети,
Тобі в небі зорею світити,
І волю, і долю знайти.
4-й учень (Ярмосюк С.)
Україно! Ти для мене диво,
І нехай пливе за роком рік
Буду,мамо, горда і вродлива
З тебе дивуватися повік.
Бліц - турнір «Моя Батьківщина»
Скільки кольорів має прапор України? (Два кольори)
Як співають і слухають гімн? (Стоячи)
Синонім до слова «держава»? (Країна)
Що зображено на державному гербі? (Тризуб)
Яка головна річка України? (Дніпро)
Коли святкують День Незалежності? (24 серпня)
Хто є президентом України? ( Петро Порошенко)
Кущ, оспіваний в українських народних піснях, символ дівочої краси?(Калина)
Хто був, є і залишається в серцях українців Кобзарем?(Тарас Шевченко)
Як називають людину, яка любить свою Батьківщину та віддана їй? (Патріотом)
Заключна частина
Учитель. Друзі,хочеться, щоб кожен із вас завжди відчував себе частинкою нашої славної держави. Зрозумійте, що ви – її сьогодення і майбутнє, саме ви творите долю Батьківщини. У кожного з вас є можливість зробити свій внесок у її розвиток. Якщо ми житимемо у злагоді, братерстві, поважатимемо, розумітимемо, підтримуватимемо одне одного , якщо у кожного в серці буде гордість і любов  до своєї землі  - наша Україна розквітне.

Відео « Благослови» («Молитва  до України»)  А. Івашина.
Учитель . Наша рідна Україна живе . Вона цвіте каштановим цвітом , молодіє вербовими гілками , співає солов’їним голосом  і говорить своєю рідною мовою. Вона , як тополя , гордо стоїть серед Європи . І цей край ми повинні зробити найпрекраснішим . Бо це  - наша рідна земля , яка дає нам силу , наснагу , життя . Україна в нас одна , а сила наша – в єдності.

 Учень.(Куринська Н.)  У єдності – народу сила,
              Від заходу вкраїнського й до сходу,
              Ми єдності ланцюг протягнем знов,
              Посієм між людьми священну згоду.
              Ми разом! Це основа всіх основ.
              Тепло сердець здолає ворожнечу,
              І об’єднає  всіх одна мета :
              Тримаймось разом.
              Ми – велика сила.
              Й не забуваймо :
              Батьківщина в нас одна .
              Тут бились прадіди , зросили  землю кров’ю ,
              Чужинців проганяли раз у раз .
              Вороже зло ми переможемо любов’ю,
              Нам об’єднатись заповів пророк Тарас.

Учень. (Самойленко Д.)  
                І заспіває знову Україна ,
І оживе її свята земля .
                І пам’ятаймо : тільки  в єдності - народу  сила ,
                Тож стали золотими ці слова .
Учень.(Гирченко В.)
                  Ось і закінчилося свято,
                  Хотілося б вам усім побажати 
                  Добра і злагоди , й краси , 
                  Щоб  для України ви росли.
Учитель.
                 Хай вам щастить завжди й у всьому ,
                 Не піддавайте серце злому.
                 Хай Бог нам усім допомагає 
                 І рідний край оберігає!


Звучить пісня В.Крищенка «Україна».






Комментариев нет:

Отправить комментарий